IS.AC24VDC1.3ADIN | Din Rail Power Supply, 30W, 24V Output
Din RAIL Power Supply, ac-dc, 30W, 1 Output 1.3A at 24Vdc, Assembled on 35mm DIN Rail. Universal input range (90 Vac to 264 Vac)
More Information
Complete Electronics Part No. ISAC24VDC13ADIN
Manufacturers Part No. IS.AC24VDC1.3ADIN
Nominal Input Voltage: 100v - 240v AC
Nominal Output Voltage: 24 V DC / 1.25 A
Description
Compact DIN rail power supply. Assembled on 35mm DIN Rail.
Power supplies provide parallel operation, overvoltage protection, and overcurrent protection.
There is a LED inductor for power status, the power supply is certified according to UL.
Characteristics and advantages
• Universal input range (90 Vac to 264 Vac)
• Output range: 24 Vdc
• Output power: 30 W
• Compact size
• Installation on 35 mm DIN rail