PXM6011/16S/CR/0709 | PXM601116SCR0709 | Bulgin 6000 Series
Flex in-line connector, 16 pole socket contacts
More Information
Complete Electronics Part No. PXM601116SCR0709
Manufacturers Part No. PXM6011/16S/CR/0709
Type: Cable Socket
Number of poles 16
Cable Gland Size: 7.0-9.0 mm
Termination: Crimp
Male/Female: Female
Housing Construction: Metal
Cable Entry: Straight
Rated Voltage: 60V
Rated Current: 3A
IP Rating: IP66 / 68 / 69K
Description
PXM6011/16S/CR/0709
  • Voltage: 60Vac/dc
  • Current: 3Amps
  • Gender: Female
  • Application: Cable Mount
  • Contacts: Sockets
  • Termination: Crimp, excluded, order separately Operating
  • Operating Temp. Range: –40°C to +120°C